Instagram Hesap Silme. Hesap Kapatma

Instagram Hesap Silme Hesap Kapatma

Instagram hesap dondurma ihtiyacı bu sosyal medya platformunu kullanmaya ara vermek yahut yoluna başka bir hesap ile devam etmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Fakat Instagram hesabı dondurma ile Instagram hesabı silme birbirinden farklıdır. Kalıcı olarak hesap silme işleminin geri dönüşü yoktur ancak dondurulan hesap tekrar aktifleştirilebilir.

Instagram Hesap Dondurma Nedir?

Instagram dondurma işlemi hesabı tüm kullanıcılardan geçici bir süre gizler. Kullanıcı hesabını istediği zamana kadar kapalı tutabilir. Bu süre zarfında kimsenin ona Instagram’dan ulaşması veya profilini görüntülemesi mümkün olmaz. Fakat bu işlem hesaptaki hiçbir bilgiyi ve gönderiyi silmez.

Telefondan Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

 1. Bilgisayardaki web tarayıcıdan veya mobil tarayıcıdan instagram.com adresi açılır.
 2. Hesaba giriş yapılır.
 3. Profil sayfasına girilir.
 4. ‘Profili Düzenle’ kısmına tıklanır.
 5. Ekranın en altında yer alan ‘Hesabımı Geçici Olarak Kapat’ seçeneğine tıklanır.
 6. Burada hesabın kapatılma nedeni seçilir.
 7. Instagram şifresi girilir.
 8. ‘Hesabı Geçici Olarak Kapat’ butonuna tıklanır ve onaylanır.
 9. Bu sayede hesap dondurulmuş olacaktır. Tekrar aktifleştirmek için kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak yeterlidir.

Instagram Kalıcı Olarak Kapatma

Instagram hesabını kalıcı olarak silme uygulaması telâfisi olmayan bir işlemdir. Instagram hesabını silen kullanıcıların eski gönderilerine ve hesap bilgilerine bir daha ulaşması mümkün olmayacaktır. Yani hesap tüm paylaşımlar, ayarlar, takipçi ve takip edilen listeleri, diğer veriler ile birlikte tamamen yok olacaktır.

Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Instagram hesabı silme adımları ise şöyle uygulanır:

 1. Yine önce İnstagram sitesine girilir. (Hesap silme işlemi de mobilden veya PC’den gerçekleştirilebilir.)
 2. Hesaba giriş yapılır.
 3. Instagram hesap silme linki de ulaşılabilecek olan hesap silme sayfasına girilir.
 4. Bu alanda, Instagram hesabını silme nedeni belirtilir.
 5. Instagram şifresi yazılır.
 6. ‘Hesabımı Kalıcı Olarak Sil’ şeklindeki butona dokunulur.
 7. Böylelikle Instagram hesabı geri döndürülemeyecek şekilde ortadan kaldırılmış olacaktır. Bunu gerçekleştirmeden önce iyi düşünmek gerekmektedir.

Başkasının Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Fake Instagram hesabı kapattırma işlemi de sahte bir hesap tarafından rahatsız edilen kişilerin en merak ettiği konulardandır. Ayrıca çoğumuzun milli ve dînî değerleri aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan kişilerin hesaplarını kapattırmak istediğimiz olmuştur.

Taklit hesapları kapattırmak için Instagram ile irtibat kurmak ve istenilen tüm bilgileri eksiksiz olarak iletmek lâzımdır. Bunun sonucunda ilgili hesap Instagram tarafından incelenecek ve uygun görülürse kapatılacaktır.

Telefondan Fake Hesabı Şikâyet Etme

 1. Mobil uygulamadan kişinin fake Instagram profiline girilir.
 2. Profilin üzerindeki üç nokta simgesine dokunulur.
 3. ‘Şikâyet Et’ seçeneği ile devam edilir.
 4. ‘Bu hesabı neden şikâyet ediyorsunuz?’ şeklindeki sorunun cevabı olarak ‘Uygunsuz’ yanıtı işaretlenir.
 5. ‘Hesabı şikâyet et’ butonuna basılır.
 6. ‘Bir başkasını taklit ediyor’ yazısına tıklanır.
 7. ‘Beni’ seçeneği seçilir.
 8. Bundan sonra şikâyet incelenecek ve gereken karar verilecektir.

Web Site Üzerinden Instagram Hesabını Şikâyet Etme

 1. Buradan Instagram şikâyet sayfası açılır.
 2. İlgili seçeneklerden biri seçilir. (Birisi beni veya arkadaşımı, temsil ettiğim birini (çocuğumu) taklit eden bir hesap açmış ya da ‘birisi kuruluşum veya işletmem için bir hesap açmış’ seçeneklerinden biri tercih edilir.)
 3. Gereken bilgiler verilir. (Ad-soyad, e-posta; şikâyet edilen hesabın kullanıcı adı, ad ve soyadı; taklit edilen kişinin kimliğiyle çekilmiş bir resmi vb.) gibi alanlar uygun şekilde doldurulur. Gerekiyorsa ‘Ek Bilgiler’ alanına talebin işleme alınmasını kolaylaştırmak adına sorunla ilgili bir açıklama yazılabilir.
 4. Bilgiler tamamlandıktan sonra form gönderilir ve Instagram’dan gelecek cevap beklenir.
 5. Bu işlemler sırasında gerçek bilgilerin kullanılması önemlidir. Ayrıca formdaki fotoğrafta yer alacak kimlik Instagram’ın kabul ettiği kimlik türlerinden biri olmalıdır. (Bunlar; sürücü ehliyeti, doğum belgesi, ad değişikliğine dâir resmi bir belge, evlilik cüzdanı, şahsî sigorta ya da araç sigortası kartı, seçmen kimlik kartı veya pasaport gibi belgelerdir. Yani devlet tarafından verilen bir belge olması, üzerinde fotoğrafınızın, isim ve soy isminizin bulunması şarttır.) Bu belgeyle çekilen bir fotoğrafınızı yüklemeniz gerekecektir.
 6. Bu şartlar karşılanmadığı takdirde Instagram hesap kapatma için yapılan müracaat geçersiz sayılacaktır.
 7. Bir de bunun her zaman sonuç vermeyeceği unutulmamalıdır. Kanıtlarınız hesabın kapatılmasını gerektirecek düzeyde değilse böyle bir şey söz konusu olmayacaktır.
 8. Başkasının Instagram hesabını kapatmak için o hesabı pek çok farklı hesaptan şikâyet etmek de işe yarayabilir. Fakat bunun için gereken hesap sayısı oldukça fazladır. Ayrıca şikâyet edilen hesap güçlüyse (yani çok fazla takipçisi varsa ve eskiyse) o hesabı şikâyet ederek kapatmak çok zor olacaktır.
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.