Gmail Şifremi Unuttum iOS ve Android Şifre Kurtarma

Gmail hesap kurtarma işlemi aslında güvenlik amacıyla 6 ayda bir tekrarlanmalıdır. Fakat sürekli gmail şifre değiştirme ve bunları bir yere kaydetmeme durumunda şifrelerin unutulması kaçınılmazdır. Bazen de Gmail hesabına uzun süredir giriş yapılmadığı için şifrenin unutulması söz konusu olabilir. Yahut oturumunu cihazında aylarca açık bırakanlar da bir süre sonra şifresini unutabilmektedir.

Hesabın çalınması hâlinde de Gmail şifre yenileme ihtiyacı doğmaktadır. Gmail şifremi hatırlamıyorum durumunda parola sıfırlama için izlenebilecek farklı yöntemler bulunmaktadır.

İlgini Çekebilir: Bedava E-Posta Hesaplar

Gmail Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

 1. google.com adresine gidilir.
 2. Mail adresi hatırlanıyorsa ilgili alana o e-posta yazılarak ilerlenir. Mail adresinin ne olduğu bilinmiyorsa ‘E-posta adresinizi mi unuttunuz?’ seçeneğiyle devam edilmelidir.
 3. ‘İleri’ butonuna tıklandıktan sonra ‘Şifrenizi mi unuttunuz?’ düğmesine basılır.
 4. Çıkan alana hatırlanan son şifre yazılır. Bu anımsanmıyorsa ‘Başka Bir Yöntem Dene’ butonuyla sonraki aşamaya geçilir.
 5. Eğer kişi Authenticator veya SMS ile doğrulamayı etkinleştirdiyse bu aşamada hesabına bağlı telefon numarası veya uygulamaya bir kod gönderilecektir.
 6. Fakat telefon numarasına erişilemiyorsa ya da numara kayıtlı değilse diğer yöntemin uygulanması gerekecektir. ‘Telefonum yanımda değil’ seçeneğine tıklanır.
 7. Hesaba kayıtlı olan kurtarma e-postası yazılır ve Gmail şifre sıfırlama için kod talep edilir.
 8. Bu adrese de ulaşılamıyorsa yine ‘Başka Bir Yöntem Dene’ butonuna tıklanır.
 9. Burada, şifre sıfırlama isteğiniz üzerine sizinle iletişim kurulabilmesi için farklı bir e-posta girmeniz lâzımdır.

E-posta adresine bir doğrulama kodu gönderilecektir. Kod ilgili alana girilir.

 1. Bundan sonra hesabın size ait olduğunun bilgileri gerekmektedir. Ne zaman oluşturduğunuz, en son hangi adreslere ileti gönderdiğiniz gibi çeşitli bilgilerin istendiği bir sayfa açılacaktır. Yapmanız gereken şey ilgili yönergeleri takip ederek şifre sıfırlama talebi oluşturup gelecek yanıtı beklemektir.

Gmail Şifresi Nasıl Değiştirilir?

 • Gmail hesabının mevcut şifresi hatırlanıyorsa hesaba bununla giriş yapılır.
 • Ardından Google Hesabı\Güvenlik sekmesine gelinir.
 • Google’da Oturum Açma bölümünün altındaki ‘Şifre’ kısmına giriş yapılır.
 • Mevcut şifre yazılarak ilerlenir.
 • Yeni şifre belirlenir ve doğrulamak için ikinci kez tekrar girilir. (Güçlü bir şifre kullanılmalı; tahmin edilmesi kolay kelimeler, ardışık sayılar vb. parola yapılmamalıdır. Şifrenin en az 8 karakter olması gerekir.)

Android’de Gmail Şifre Kurtarma

 • Android tablet ya da telefonda cihazın Ayarlar uygulaması açılır.
 • Google Hesabım bölümüne girilir.
 • ‘Güvenlik’ sekmesinden Google’da oturum açma kısmının altındaki ‘Şifre’ yazan yere tıklanır.
 • Yeni şifre yazılır ve işlem tamamlanır.

Iphone iOS’ta Gmail Şifre Kurtarma

 • iPad veya iPhone’da Gmail uygulaması açılır.
 • Hesap adının baş harfine ya da profil resmine dokunulur.
 • Google Hesabınızı Yönetin kısmından Kişisel bilgiler‘e tıklanır.
 • ‘Profil’ kısmının altında yer alan ‘Şifre’ yazısına tıklanarak devam edilir.
 • Yeni şifre yazılır ve ‘Şifreyi Değiştir’ butonuna basılır.

Not: iOS veya Android platformlarında E-posta Şifremi Unuttum ne yapabilirim? Yukarıdaki adımları Gmail’e giriş yapmadan uygulanırken yani bu adres üzerinden hesabın size ait olduğunu teyit etmeniz istenir. Bunun için birtakım sorular yöneltilir. Ardından bildirdiğiniz e-posta adresine bir mail gönderilir. Bunu almadıysanız toplu veya spam e-posta klasörlerini kontrol etmeniz gerekir.

Yahut noreply@google.com adresini adres defterinize eklemeyi denemek işe yarayabilir.

Şifre sıfırlama/değiştirme işlemi hesabınıza giriş yaptığınız cihazlarda oturumunuzun kapanmasına yol açar. Mümkün olduğunca güvenlik adımını geçerken ‘bu cihazda bir daha sorma’ olarak işaretlediğiniz cihazlar, hesap erişimi vermiş olduğunuz 3. taraf uygulamalarına sahip cihazlar bunlardan müstesnâdır.

Gmail şifre kurtarma için uygulama veya program kullanmaktan kaçınılmalıdır. Gmail şifresi kıran bir program yoktur. Bu yöntemler işe yaramazsa maalesef yeni bir Gmail hesabı açarak devam etmekten başka çare yoktur.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.