Kopyalanmayan Yazıları Kopyalama

Bu yazımız içerisinde son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir durum olan kopyalanmayan yazıları kopyalama işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Web site sahipleri 3. kişiler tarafından içeriklerinin kopyalanmasını istemediği için sağ tıklama engeli koymaktadır. Yani bu tarz internet sitelerinde fareniz ile sağ tıklama işlemini yapamazsınız. Javascript ile kopyalama tuşu olan Crtl + C kombinasyonu da engellenmektedir.

Kopyalanmayan yazıları nasıl kopyalayabileceğiniz videolu ve yazılı olarak anlattık. Chrome, Mozilla, Opera tarayıcıları, Android ve Iphone cihazlarda bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Kopyalanmayan Yazılar Nasıl Kopyalanır?

İhtiyacınız olan siteden yazı kopyalayamıyorum diyenler için paylaşacağımız yöntemle bir çok siteden yazı kopyalayabilirsiniz. Wattpad gibi telif içerikli internet sitelerinden kopyalama işlemi yapamazsınız. Bu tarz sitelerde ekran resmi alarak Yandex çeviri aracılığıyla yazıya dökebilirsiniz.

 1. Öncelikle yazı kopyalamak istediğiniz siteye girin,
 2. Arama çubuğunun sol üst tarafında bulunan kilit işaretine tıklayın,
 3. Burada “Site Ayarları” sekmesine tıklayın,
 4. Açılan ayarlar sayfasına Javascript özelliğinin yan tarafında bulunan “İzin Ver” seçeneğini “Engelle” olarak değiştirin.
 5. Bu işlemi yaptıktan sonra internet sitesine geri gelin sayfayı yenileyin, artık dilediğiniz yazıyı kopyalayabilirsiniz.

Uyarı: Metin kopyalama işlemini yaptıktan sonra tekrar Javascript özelliğini etkin hale getirmelisiniz. Aksi taktirde internet siteleri tarayıcınıza doğru bir şekilde yüklenmez.

Ekstra Yöntem: Bu yöntem haricinde CTRL + P tuş kombinasyonunu kullanarak yazdırma sayfasını açabilirsiniz. Yazdırma sayfası açıldığında tüm metine erişebilirsiniz.

Telefonda Kopyalanmayan Yazıları Kopyalama

Artık her akıllı telefonda okuma modu bulunmaktadır. Girdiğiniz internet sitesinde okuma modunu açarak kopyalama işlemi yapabilirsiniz. Okuma modu özelliğini açtığınızda yazılar gözükmüyorsa yazdır seçeneğine tıklayarak kopyalama işlemini yapabilirsiniz. Android ve Iphone cihazlarda bu şekilde kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alarak Yazıları Kopyalama

Bu yazımız içerisinde 3 farklı yöntem sunduk bazı siteler bu yöntemleri bir şekilde engelliyor. Her sitede çalışan ve en zahmetli olan yöntemi sizinle paylaşıyoruz. Anlamayanlar için videolu olarak paylaştık, mutlaka izleyiniz.

 1. Öncelikle kopyalamak istediğiniz siteye gidin,
 2. Sitede ilgili alanın ekran görüntüsünü alın, (Bilgisayarda ekran görüntüsü almak için Lightouse eklentisini yükleyebilirsiniz. Sonrasında klavyenin sağ üst tarafında bulunan Prt Sc tuşu ile ekran görüntüsü alınız.)
 3. Ekran görüntüsünü cihazınıza kaydedin,
 4. Yandex Çeviri sitesini açın (resmi yazıyı dönüştürme sitelerinden herhangi birini kullanabilirsiniz.),
 5. Kaydettiğiniz resmi yükleyin,
 6. Orijinali göster sekmesine tıklayın, artık bu alandan kopyalama işlemini yapabilirsiniz.

Kopyalama yapamadığınız siteyi yorum alanından belirtirseniz size yardımcı olabiliriz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.